חצוצרה בואדי

חצוצרה בואדי

תקציר

עלילת הרומן חצוצרה בוואדי, שפורסם לראשונה בשנת 1987, מתרחשת רובה ככולה בשכונת ואדי ניסנאס בחיפה, וגיבוריה הם יהודים וערבים תושבי השכונה. זהו הרומן האורבני השני של סמי מיכאל המתרחש בחיפה, והעיר, ובעיקר שכונת ואדי ניסנאס שעומדת במרכז העלילה, מעוצבת בו בחיות רבה דרך הדמויות המגוונות המאכלסות אותה. במרכז הרומן עומד אמנם סיפור אהבה, אך באמצעותו מתמודד הרומן, ברגישות ובהומור, גם עם סוגיות סבוכות הקשורות לחיים בחברה הישראלית וליחסים אתניים בתוכה.

גיבורת הרומן היא הודא, צעירה ערביה נוצריה, המתגוררת בוואדי עם משפחתה – סבא אליאס טוב המזג, אמה האלמנה ואחותה המרדנית וחדת-הלשון מרי. באמצעות דמויותיהן של הודא ומרי, המנסות להשתלב בחברת הרוב היהודית אך מגלות שהדבר אינו כה פשוט, מתוודעים הקוראים לקשיים שונים העומדים בפני הערבים אזרחי ישראל. העלילה מסופרת כולה מנקודת מבטה של הודא – צעירה משכילה, דוברת עברית מושלמת, שקוראת שירה עברית ואוהבת את שירי יהודה עמיחי. היא עובדת בחברת נסיעות בעיר התחתית של חיפה, ואהודה ומוערכת על ידי חבריה היהודים לעבודה. אולם, מצבה המורכב כערביה בחברה הישראלית מתגלה עד מהרה, באמצעות תפניות שונות בעלילה – יחסי אהבה ומצבי מלחמה. במרכז העלילה עומד סיפור האהבה המתפתח בין הודא לבין אלכס, עולה חדש מרוסיה, המתגורר בשכנות לה בוואדי, ושאותו היא מלמדת עברית. למרות הרקע השונה של כל אחד מבני הזוג, הרומן ביניהם מתפתח באופן טבעי, אולי דווקא בשל העובדה ששניהם מצויים במובן מסוים בשולי החברה הישראלית, ומתקבל בחיוב על ידי הסובבים אותם, יהודים וערבים כאחד. אולם, סופו של הרומן הוא פסימי: אלכס נהרג במלחמת לבנון, ואילו הודא מתוודה בפני קברו שהיא שוקלת להפיל את העובר שבבטנה, מתוך הבנה שבחברה שסועה כמו החברה הישראלית, ילד בעל זהות היברידית לא יוכל להתקבל ולהיות שייך לחלוטין, לא בין ערבים ולא בין יהודים.

רומן זה של מיכאל הוא חסר תקדים בכך שהוא מציג את ההתרחשויות מנקודת מבט לא שגרתית בספרות העברית – זו של אישה ערביה צעירה. הקוראים, המשתייכים לקבוצת הרוב היהודית, נחשפים לחיים בארץ ולקשיים שבהם מנקודות מבטה של הודא, וכן מתוך האהדה שמייצר המספר לדמות מרכזית נוספת – אחותה מרי. באופן זה, הרומן חושף בפני קוראיו סוגיות הקשורות הן ליחסים אתניים בישראל, והן למגדר וליחסי הכוח בין המינים, ועימם המחיר הגבוה שנדרשות נשים לשלם במצבים מורכבים. הרומן מייצר אנלוגיה בין הודא לבין מרי: גם מרי הרה, בעקבות רומן סוער שניהלה, והיא מחליטה לוותר על עתיד מקצועי ועל חייה המשוחררים בעיר ולהתחתן עם וחיד הכפרי, אותו אינה מעריכה ואינה אוהבת – כהקרבה למען עתיד העובר שבבטנה. בנוסף לסוגיות אלה, הרומן חושף בפני קוראיו, באמצעות דמותו של אלכס, גם את קשייו של המהגר, בין אם מדובר בקשיים הקשורים ברכישת שפה או בקשיים כלכליים. שלל הדמויות המאכלסות את הרומן מציגות את חיפה, ובאמצעותה את החברה הישראלית, על שלל גווניה ומורכבויותיה. הצגה זו של הדמויות נעשית באהבה ובהומור, מתוך גישתו ההומניסטית המוכרת של מיכאל.

"חצוצרה בוואדי" הוא אחד הרומנים הבולטים והמוכרים של סמי מיכאל, אשר זכה לאהבת הקהל, עובד לתיאטרון ולקולנוע, ואף נלמד בבתי הספר בישראל.

Date

22 פברואר 2018

Tags

רומנים